Zuhal Şevval'den Kitap Önerileri

Okumaya başlamaktan pişman olmayacağınız akıcı kitaplar

1- Sabahattin ali- İçimizdeki şeytan

Bu hikayesinde, sosyal konuşulan konuların karakterler üstündeki zorlamasını ve kuvvetsiz kişinin “kapana kısılmışlığını” anlatıyor Sabahattin Ali. Kendini Entellektüel sananların korkutuculuğuna, “kişinin içinde yaşayan şeytan”a iğneleyici bir yazımla bize anlatmaktadır.

2-Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna, daha çok bir sevi romanı gibi anlaşılsa da hikayede esasında bir kişinin kimsesizleşme vetiresine ve gittikçe topluluğa bigane kalmasına tanıklık ediyoruz. Ruhsal analizler penceresinde bu bigane kalma ve kimsesizlik hissini Sabahattin Ali o derece güzelce ifade ediyor ki, mütalâa ederken bize bu duyguları sanki hayata geçiriyormuşçasına açıkça gösteriyor.

3- George Orwell-Hayvan Çiftliği

Kitabının alt kısmındaki betiğinde birden çok idarenin negatif yanına yer açan yazman, temel düşüncesini sosyalistlik tenkiti üstüne tasarlıyor.. 

4- Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Kırsal bölgeden kente göçen kent yaşamına adapte olamayan insanoğlu örneğinin işareti olarak yorumlanan Kuyucak köyünden gelen Yusuf’u anlatmaktadır.

5-Fyodor Mihayloviç Dostoyevski- Suç ve Ceza

6-Charles Dickens- İki Şehrin Hikayesi

7- Paulo Coelho- Simyacı

Simyacı, Santiago ismindeki Endülüslü bir güdücünün İspanya’dan harekete geçerek Mısır’da biten seyahatini ana fikir olarak ele alıyor. Gördüğü rüyanın üstüne elinde bulundurduğu her şeyi arkasında koyan Santiago’nun bu macerasın, onu hayallerine eriştirdiği gibi yaşamın gerçeğine de götürüyor.

8- Turgut Özakman- Romantika

Bir sevi hikayesinin konu edildiği kitap.

9-  Sabahattin Ali- Sırça Köşk

 “Büyüklere masallar” biçiminde ifade edilebilecek öykücüklerinden meydana gelen Sırça Köşk, devrin hükümet idaresine ve sistemine tenkitli bir bakış ortaya koymaktadır. Kitap, bir zaman yasaklanmış kitaplar içinde mevcuttu..

10- Paulo Coelho- Veronika Ölmek İstiyor

Kitap, çevrenin alışılagelmiş gidişatının yolundan sapan, başka görüşleri sebebiyle peşin hükümlere karşı direnmek mecbur olan kişileri aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir