Mersinde Güzel bir Köy- KORAMŞALI KÖYÜ

MERSİN

Mersin Merkez- Barış Demir kadrajından https://www.instagram.com/brs.dmr/

Mersin şehri gibi bir cennette gezinti yapmak muhteşem bir şey. O kadar çok gezilecek ve görülmesi gereken yer var ki, bunları kısım kısım anlatmak zorunda kaldım doğrusu. Hadi kahvelerimizi alıp bir göz atalım.

İlk olarak gidip yaşadığım yerden bahsetmek istiyorum sizlere. İçinde saklı şelalesiyle ilgi odağı olan Koramşalı köyü anlatılmaya değer bir yer. Manzarası zaten sizi gördüğünüzde geldiğinize pişman etmeyecek güzellikte bir köy. Hayran kalacağınıza eminim. Bu bölge de yürüyüş sporları yapılabilecek bir çok alan var. Oksijen dersen bolca var. Karşınızda bir vadi manzarası göreceksiniz ve orda oturup kahvenizi yudumlayıp kitap okumak isteyeceksiniz.

KORAMŞALI KÖYÜ

KORAMŞALI

Biraz da köyün içinde bulunan tarihi eselerden bahsedelim.

Tarihi eserler

Köy içinde ve Bağsekisi adı verilen bölgede, Romalılardan kaldığı düşünülen kale adı verilen kalıntılar ve gömütler bulunmakta.

Kale mağarası-Benim kadrajımdan

Aynı yerde eski gömüt harabeleri ve bir kabartma er yontusu bulunmakta. Kalıntıları incelemek her zaman benim için merak konusu olmuştur.

Kabartma asker yontusu-Koramşalı

Köyde bulunan Yel köprü Koramşalı- Fakılı-Çerçili köylerini bağlamaktadır. Bu köprü Alata ırmağı üstünde geçiş için kullanılmaktadır.

Çelen mahallesi- Koramşalı

Sulucin ve Humanın kuyusu adı verilen bölgelerde, antik Romalılarla alakası olduğu öne sürülen bade elde ediminde kullanılan şıranalıklar ve Gölcük kayası arkalarında eski insanların hayat sürdüğü inler bulunmakta.

koramşalı

Şıranalık dediğimiz şey şarap yapımında kullandığımız üzümleri çiğnemek için kullanılan taştan meydana gelmiş kalıntılardır.Bu köyde şıranalıklardan bolca bulunmakta.

BENİM KADRAJIMDAN

Saklı şelale

2019 yılının Ağustos ayı içinde fark edilen Koramşalı köyündeki saklı şelale çok ilgi görmekte. Koramşalı köyünden taş döşeme işlemi yapılarak şelaleye geçiş kolaylaştırılmış bulunmakta.

SAKLI ŞELALE– ARİF ŞAVK KADRAJINDAN

Öncesinde şelaleye giderken zorlanan insanlar için kolaylık sağlamak adına geçiş için köprü var. Doğal halini bozmak ne derece doğru bilmiyorum ama bu durumda artık yaşlı insanlarımızın da orayı görebilme şansı olacağına çok sevindim.

Saklı şelaleye giden köprü-Koramşalı

Pizza ile değil sıkma ile büyümüş çocukları var Koramşalı köyünün. Ne kadar hoş değil mi? Biz bu çocukları geleneklerimizle büyüttük demek..

Sıkma ve ayran ile büyüdüler

Bayramlaşma bir gelenek olmuştur Koramşalının en işlek sokağında. Onları izlerken hayran olursunuz. Unuttuğumuz bir şeyi yüzümüze vurur kimi zaman.

Yılları devirmiş çınar ağaçlarıyla koca bir tarihi önümüze sermekte Koramşalı. Bir şeyler hayatın zorluğuna her şekilde direniyor. Ağaç da bir canlı olduğuna göre demek ki direnebiliyor canlılar.

Yılları devirmiş ulu çınarlar- Koramşalı

Zamanın da eğilip su içilen pınarlardan biriydi Pınarbaşı. Ne demeli o da artık bir tarihi eser . Önemli olan hala yerinde duruyor olması.

Pınarbaşı- Koramşalı köyü

Yazmış olduğum bilgiler üzerine eminim sizde burayı görmek isteyeceksiniz. Görülmeye değer bir yer. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yazım hakkındaki düşüncelerinizi yazımın altına yorum yaparak iletebilirsiniz. Ayrıca altta sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz. Başka bir gezi yazısında görüşmek üzere.

ZUHAL ŞEVVAL. #zuhalsevvalvegozlemnotlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir