BLUES MÜZİK

Blues Müzik, Afrika’dan ABD’ ye hizmet vermesi için getirilen zenci esirlerin mazlumluklarını ve çoğu zaman bu mazlumluğa başkaldırılarını anlatan, üzüntüyü hürriyeti-hissettikleri burukluğu-beklentilerini ifade eden ezgilerle ortaya çıkmış, giderek ulusun bütün kesimlerine kök salmış ve kendi içinden ‘Jazz’ ve ‘Rock’ müzik meydana çıkarmış bir müzik çeşididir.

Blues müzik ve enstrumanları

Siyahların iş şarkıları, katlanılmaz hayat şartlarını anlatmakta ve zenciye bir çeşit tahammül kuvveti kazandırmaktadır. Yirminci asıra giriş yapıldığında siyah müziğine dair iki ekol saydamlaştırmaktadır. Birincisi, siyah dini toplantı evlerinde yetişip olgunlaşan dini ezgiler ve ilahilerden meydana gelen tarz, ikincisi ise blues müziğidir. Blues’un kelime manası ‘aşırı bir kimsesizlik, hüzünlü ve kederli bir maneviyat hali olmasıdır.

New Orleans’ da siyah gettolarının çokca mevcut olmasından ötürü, bu şehir merkezi ilkin blues ardından da cazın odağı durumuna gelmiştir. 1912’ nin ardından Blues Müzik sadece sesli müzikten uzaklaşması Jazz’ ı yaratan en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Blues temelli olarak ilk ve en kuvvetli müzik tarzı için ivdirgen vazifesi üstlenen ‘ragtime’ yani 1895 ile 1918 yılları ortasında sevilen piyano ağırlıklı müzik tarzı , piyano tuşları üstünde yeni bir tarzın yaygın bir şekilde yararlanılmasıyla baş göstermiştir.

Başlıca bir piyano tarzı olduğu halde, öbür bütün çalgılarla da gerçekleştirilebilir olması, kaideli ve emprovizasyona da imkan veren karakteri ile bir ekol meydana getirmektedir. En tanınmış ve en kuvvetli ragtime üstadı, Scott Joplin’ dir. Afrika Avrupa sentezinden meydana gelip tartım-uyum-ezgi namına blues ve ragtime’ dan başka bir orijinal karaktere sahip olan caz müziği. 1930’lu senelerde dinleyen kişilerin müziğe olan gereksinimleri başkalaşmış ve artık dinleyen kişiler canlı-tartımlı şarkılara kulak vermeyi arzu etmişlerdir.

Bu şekilde, ‘Swing’ dönemi diye bilinen ve Jazz’ın en canlı ekolünü ortaya çıkaran devir doğar. Benny Goodman, Louis Armstrong, Fats Miller Swind devirine damgasını vurmuş ustalardır . Jazz müziği, o zamanlarda zenci insanların hissettikleri güçlüklerin ve anasoyculuğun aksetmesidir. Jazz’da enstruman çalan kişiler belli bir  ezgiye uyarak emprovizasyon icra etmektedirler. Blues müzik ve Ragtime’ın devamıdır.

Blues müzik nedir?

Blues müzik nedir? Ne tür müzik tarzıdır? Sizler için özetle açıkladık. 19 yy’ın son zamanlarında Amerika’da bulunan Afrika kökenli esirlerin otlaklarda iş yaparken söyledikleri başkaldırma ve keder müziğidir. Blues, o devirde Amerika’da esir olarak hayat süren Afrikalı fertlerin kendilerini anlatma şekliydi. Afrikalı esirler, Kuzey Amerikalı sömürgelerinde iş yapmak üzre bulundurulduklarında, müzikal kültürlerini de yanlarında taşıdılar.

Afrika kökenli esirlerin ezgilerinde sessel ahenkli olan dinsel ezgiler ve iş ezgileri bulunmaktaydı. Blues, çoğunlukla gitar ve piyano refakatinde tek kişilik olarak icra edilmekteydi. 1930’lu yıllarda Blues değişik tarzlara ayrıldı. Ayrılması sonrasında ortaya çıkan bu tarzlar Delta Blues ve Memphis Blues’dur. Blues bu ayrımdan sonra canlılıktan ayrılıp sade, vokal odaklı olarak yoluna devam etti.

Blues Müzik ve enstrumanları

Blues Müzik Tarihi:

Blues müzik tarihi, benzer şekilde jazz müziğindeki gibi Mississipi çatalağzında başlamıştır. Jazz müziğinin tersine Blues, belirgin bir zamana kadar Güney çevresinin dış kısmına doğru aşırı çoğalmıştır. 19. asırın son zamanına kadar Amerika önemli ve tarımsal bir bölgeydi. 20. asırın ilk zamanlarında sayılamayacak kadar çok insan endüstri şehirlerine göçmeye başladı. Dahili harpten ve esirlerin serbest kalmasından sonra, Blues müziği icra eden fertler bölgenin başka kısımlarına ilerlediler.

Sayısız eskiden kalma esir, güney vilayetlerinin pamuk yetiştirilen alanlardan, Chicago ve Detroit gibi kuzey kentlerine göçdü ve burda Blues ile tanınan haline geldiler. 1950 senesinde Blues, zencilerin uğradığı kulüp ve barlarda dinlenilen ve çok beğenilen müzikti. Amerika’ya getirilen siyahi esirlerin üstünden acımasız bir alışveriş yapılmaktaydı. Zenci esirler geleneklerini muhafaza etmek için toplumsal bir vasıta şekillendirmişlerdir.

1985 senesinde esirlik dönemi sona ermiş, Amerika içinde daha önce toplumsal bir vasıta olarak değerlendirilen Blues müzik tarzı yayılmaya başlamış ve evrende yaşayan birçok kişinin dinleyebilmesi sağlanmıştır. Esasında ‘köle’ sözcüğü o fertlere uygulanan adaletsizliği onaylamış bir vaziyeti gösterebilir. Bu sebepten esirlerin bu fena hali yararına dönüştürecek ve bir yönelim doğuracak bu davranışları ne şekilde baş yapıta kol çektiklerini görülebilecek duruma getiriyor. Bu fena katliam biçimindeki davranış neticesi 3 milyonu gören zenci ferdin popülasyonunun alışverişinin en çok yükseldiği zaman 1865 senesinde görülmektedir.

Blues Müzik ve enstrumanları

Blues Müzik Sanatçıları:

1943 dönemlerinde ortaya çıkmaya başlamış, Amerika’da bu müzik tarzının ivedi bir şekilde yayılması tarafların popülarite kazanmasına neden olmuş, çeşitli müzik bölümlerinin tercih edilmesine sebep olmuştur. 1955 senelerinde Chuck Berry keşfedilmişti. Bu ustanın en önemli niteliği 3 branşta Billboard elde etmesiydi. Hatta Amerika’da bu müzik tarzının çoğalmasının en önemli nedeni Chuck Berry’dir. Birkaç Blues Müzik sanatçısının isimleri de şu şekildedir :

 • John Lee Hooker
 • Muddy Waters
 • Robert Johnson
 • B.B.King
 • Willie Dixon
 • Elmore James
 • Jimi Hendrix
 • Buddy Guy
 • Gary Moore
 • Lonnie Johnson
 • Bessie Smith
 • Stevie Ray Vaughan
 • Robert Petway’dir.
Blues Müzik

Türkiye’ de Blues Müzik:

Türkiye’destandart Blues Müzik eserleri ve bu işi yapanlar bile çok nadirken, bu tarzda müziği Türkçe dilinde icra edenleri yakalayabilmek Blues severler için neredeyse çölde vaha bulmak gibi bir şeydir. Türkçe dilinde Blues müzik olmaz düşüncesinde olanları yanlış gösterebilecek derecede çok güzel düzenlenmiş eserler bulunmaktadır. Esasen ülkemizde bu tarzda iyi müzik yapan Yavuz Çetin bulunmaktadır. Birkaç Türkçe Blues şarkıları icra eden sanatçıları ve şarkıları şu şekildedir:

 • Yavuz Çetin-Köle
 • Emre Nalbantoğlu- Kafamdaki adamlar
 • Kerim Çaplı- Kim kurtarır canımızı
 • Marsis- Ar Jur Sum(Bir-iki-üç)
 • Gizli Özne-Beni unut
 • Bulutsuzluk Özlemi- İstanblues
 • Acil Servis- Küçük adam
 • Mara-Hayatın kenarında şarkısıdır.

Blues Müzik konseri

Blues müziğin ortaya çıkma sürecinde hiç enstruman kullanılmadığı zamanlardan biri olduğu için alkış yaparak bu müzik tarzı icra edilmeye başlanmıştır. Devamında ise Armonika ve gitar dahil olmuştur. Zamanla Blues Müzik tarzında müzik aletleri öne çıkmaya başlamıştır. Bu müzik tarzının en çok kullanılan müzik aleti alkışdır.

BLUES MÜZİK” ile ilgili 3 görüş

 1. moving-forward-moving-company

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your webpage?

  My website is in the very same area of interest as yours and my visitors
  would really benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks!

  Yanıtla
 2. make your own silicone wristbands

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you
  center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how
  to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir