Bir İsviçre Yemeği:Patates Röşti

PATATES RÖŞTİ TARİFİ

Şimdi size geçenlerde isminin ilginçliği üzerine dikkatimi çeken ve hemen yapma girişiminde bulunduğum Ünlü İsviçre Yemeği Patates Röşti tarifini vereceğim. Ben çok sevdim. Sizinde beğeneceğinizi düşünüyorum. Bilhassa kahvaltı masasında tercih edilebilecek bir yemek . Ayrıca bir 5 çayında bile yapabileceğiniz bir şey. Tavanız ve malzemeleri hazırlayın. Hadi başlayalım .

Patates Röşti- İSVİÇRE YEMEĞİ

Şimdi tavamız ocağımızın üzerinde hazırsa hemen başlayalım. Malzemelerimiz zor bulunan şeyler değil. Tavanız orta büyüklükte ise 3 daha büyük ise 4 patates kullanacağız.

3-4 patates

Patatesleri haşlanması için tencereye koyacaksınız ve dışından kontrol ettiğinizde çatal tamamen içine batacak şekilde yumuşak olmayacak yani rendelenmeye elverişli olacak şekilde haşlamalısınız. Patatesler haşlanıp soğuduktan sonra kabuğunu soyup rendeleme işlemine geçeceğiz. Rendeledikten sonra içine tuz, karabiber ve pul biberden birer çay kaşığı ekleyip karıştırıyoruz.

Tuz- 1 çay kaşığı
Karabiber- 1 çay kaşığı
Pul biber- 1 çay kaşığı

Sonra kaşar peynirinden 100 gram kadar ölçüde rendeleyeceğiz.

Kaşar peyniri- 100 gram

Sonra kırmızı kapya biber , yeşil biber ve soğanı küçük şekilde doğrayacağız.

Kapya Biber-1 ADET
yEŞİL bİBER- 1 ADET
tAZE SOĞAN- 1 DEMETİN YARISI KADAR

Röştiyi yapacağımız tava dışında ayrı bir tavada doğradığımız kapya biberi, yeşil biberi ve soğanı 1 Yemek kaşığı sıvı yağ ile soteleme işlemi yapacağız. Soteleme bittikten sonra altını söndürüp kenara koyacağız.

Sıvı yağ- 1 yemek kaşığı

Şimdi röştiyi hazırlayacağımız tavaya hazırlamış olduğunuz 1 yemek kaşığı tereyağını koyup eritiyoruz. Ardından rendelemiş olduğumuz patatesin yarısını tavaya koyup bastırarak düzeltme işlemi yapıyoruz. Üstüne rendelediğimiz kaşar peynirinin yarısını yayarak koyuyoruz. Ardından ayrı bir tavada sotelemiş olduğumuz biber ve soğan karışımını kaşık yardımıyla dağıtarak koyuyoruz. Tekrar rendelenmiş kaşarın kalan kısmını yayarak koyuyoruz ve son olarak rendelenmiş patatesden kalanları da en üst kısma yayarak koyup bastırarak düzeltiyoruz.

Kısık ateşte bırakılarak alt kısmının kızarmasını bekliyoruz. Düz bir tencere kapağı veya o şekilde olan bir malzeme varsa elinizde onunla tavadaki malzemeyi ters çeviriyoruz ve diğer kısmınında kızarmasını bekliyoruz. Ve sonuç muhteşem bir görüntü. Tadı deseniz pişman olmazsınız. Ayrıca orta kısmına koyulan biber soğan karışımı dışında bunun tadına güzellik katabilecek şeylerde ekleyip deneyebilirsiniz. Şimdilik bu kadar. Başka bir dikkatimi çeken yemeklerden oluşan tarif yazısında görüşmek üzere..

Zuhal Şevval…

#zuhalsevvalvegozlemnotlari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir